Waltzing Matilda

Waltzing Matilda: Autralian Folk Song and Unofficial National Hymn Australii

Oficjalnym hymnem narodowym Australii jest Advance Australia Fair, który pochodzi z 1878 roku i został napisany przez urodzonego w Szkocji kompozytora Petera Doddsa McCormicka. Piosenka była szeroko znana i grana w Australii na długo zanim stała się oficjalnym hymnem w 1984 roku po zdobyciu jak największej liczby głosów w referendum. Na drugim miejscu znalazła się piosenka „Waltzing Matilda”, która jest lepiej znana na całym świecie i silnie związana z Australią. Dlatego jest często uważany za nieoficjalny 2. hymn narodowy. Tekst „Waltzing Matilda” został napisany przez poetę Banjo Patersona (1864–1941) w 1895 r., Używając wielu rodzimych słów.Na przykład tytuł nie ma nic wspólnego z walcami i oznacza wędrowanie (walcowanie) w buszu z torbą (matildą) przewieszoną przez plecy. Jego słowa zostały dodane do pieśni ludowej, której dokładne pochodzenie nie jest całkowicie jasne. Melodię napisała Christina Macpherson na podstawie piosenki ludowej, którą ona i Banjo Paterson słyszeli na żywo. Uważa się, że opiera się ona na szkockiej pieśni ludowej „Thou Bonnie Wood Of Craigielea”, chociaż ta z kolei mogła być oparta na starszych melodiach.

Za<https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.mfiles.co.uk/scores/waltzing-matilda.htm&prev=search>

0Shares
Kategorie: Australia. Autor: Michael Tequila. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Michael Tequila

Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych. Kariera zawodowa: handel zagraniczny (m.in. praca na stanowisku attache handlowego i radcy handlowego w Polskiej Ambasadzie w Bogocie), bankowość (kierownik planowania strategicznego w banku australijskim) oraz nauczanie (wykładowca akademicki w zakresie marketingu, zarządzania strategicznego i etyki biznesu), tłumacz polsko-angielski akredytowany przez NAATI, Australia. Członek SA Writers Centre Inc. (Związek Pisarzy Południowej Australii). Hobby i zainteresowania: twórczość literacka, psychologia, pływanie, jazda na rowerze. Miejsca zamieszkania: Bogota, Ateny, Adelajda, Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *